nedir-bu-koronavirus

Nedir Bu Koronavirüs?

Selamlar değerli dostum. 👋

Son zamanlarda başımızdan eksik olmayan, sıkıntılı durumlardan biri de Koronavirüs ( Corona / Covid-19 )  hastalığına değinmek ve bu virüs hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim.


Peki Nedir Bu Koronavirüs?

Koronavirüs aslında daha önceden bolca rastlanan, yıllardır hayvanlarda bulunan virüs çeşididir.

Yeni Koronavirüs dediğimiz (COVID-19), Çin’in Vuhan Eyaleti’nde 13 Ocak 2020’de tanısı koyulmuş, hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülen bir virüs çeşididir. Belirtileri bize uzak olmayan ateş, öksürük, nefes darlığı, zatürre olduğu söyleniyor.


Neden Adı Corona?

Okuduğum bir makalede Koronavirüs zarflı bir yapıda ve zarfının etrafından dışarıya doğru diken şeklinde çıkıntılara sahip. Bu şekli ona elektron mikroskobu altında bakıldığında kraliyet tacı şeklinde bir görüntü verdiği için, bu virüse Latince kraliyet tacı anlamına gelen Corona ismi verilmiş. Nasıl Yayılır?

İnsandan insana çok kolay bir şekilde yayıldığı söyleniyor ancak tam olarak nasıl olduğu konusunda, yani moleküler mekanizması çözülmüş değil. Şu anda tek bildiğimiz genel olarak solunum yolları hastalıklarının bulaşma prensibi benzeri olduğu. Grip gibi. 

 Yüzeylerde olduğu gibi ten üzerinde de saatlerde yaşayabildiği gözlemlenmiş. Bu yüzden topluluğun fazla olduğu alanlardaki (alış veriş mağazaları, toplu taşıma araçları vb.) herhangi bir maddeye dokunurken dikkatli olmanızı, hatta mümkünse dokunmamanızı, mecbur iseniz eldiven kullanmanızı önemle tavsiye ediyorum.  


Belirtileri Neler?

Belirtiler orta derece ve şiddetli olmak üzere ikiye ayrılmıştır. En sık görünenler;

    - Ateş

    - Öksürük

    - Solunum Güçlüğüdür.

Bu belirtilerden biri sizde de bulunuyorsa önceliğiniz kalabalık ortamlardan uzak durmanız ve en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızdır. 


Hangi Önlemleri Almalıyız?

Temel hijyen kurallarına uymak en başta olmak üzere bunların en önemlisi ellerin yıkanmasıdır. Genel hijyen kurallarına uymak, aşırıya kaçmamak şartı ile 80 derece kolonya veya dezenfektan kullanmak bu virüsün yayılmasının yavaşlamasına ciddi derecede önem kazandıracaktır.

Tabi mümkün olduğu sürece evde kalmak. Zor olsada bu zor zamanda bunu başarmak ve çevremize bu sorumluluğun önemini benimsetmek gerek.


 Benim şimdilik aktaracaklarım bunlar.😊 Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile. 👍🏼


Evde Kal. ☺️

Sağlıklı günler dilerim.Not: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kaynaklar: Medical Park, T.C. Sağlık Bakanlığı

Yorumlar (1)
client-img
Uğur Saygın

Allah vatanımıza milletimize zeval vermesin.

Yorum Yap