twitter-1100-den-fazla-yaniltici-koronavirus-tweet-inin-kaldirildigini-soyledi

Twitter 1100'den fazla yanıltıcı koronavirüs tweet'inin kaldırıldığını söyledi

Yeni koronavirüs (COVID-19) hakkında yanlış bilgilendirme ve söylentiler Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal platformarda hızla yayılmaya devam ediyor.

Twitter Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Twitter 18 Mart'tan bu yana şirketin yeni koronavirüsün yayılmasını artırabilecek içeriği engelleyen yeni sistemlerinin 1,100'den fazla yanıltıcı ve potansiyel olarak zararlı tweet'i çıkardığını söyledi.

Twitter ayrıca, otomatik sistemlerinin virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19 hakkındaki tartışmaları hedeflemek için spam veya manipülatif davranışlar kullanan 1,5 milyondan fazla hesaba meydan okuduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani'den coronavirüs hakkında yanlış bilgi yaydığı için bir tweet'i kaldırıldı ve geçici olarak avukatın hesabını kilitledi.

Twitter, kaldırdığı tweetleri vermeyi reddetti, ancak şirket 18 Mart'tan bu yana Brezilya ve Venezüella Cumhurbaşkanları da dahil olmak üzere yüksek profilli rakamlardan içerik çekiyor. Pazar günü, şirketin Brezilya cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro tarafından sosyal mesafeyi sorgulayan politikacının videolarını içeren iki tweet kaldırıldı. Geçen hafta, şirket Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro'nun koronavirüs için potansiyel bir tedavi olarak bir "doğal demleme" kullanılmasını önerdiği için bir tweet'i sildi.

Yorumlar (0)
Yorum Yap